تاریخچه ی رنو

شرکت رنو در سال ۱۸۷۷ توسط لوئی رنو و برادرانش (مارسل و فرناند) با نام شرکت برادران رنو با یک سرمایه کوچک  در اطراف پاریس در بیانکو تاسیس شد. رنو(به فرانسوی: Renault S.A) به تولید اتومبیل‌های سواری و تجاری مشغول است و اکنون در نتیجه اتحاد با شرکت اتومبیل سازی نیسان ژاپن بدل به چهارمین شرکت بزرگ اتومبیل سازی جهان شده‌است.

این شرکت، شروع کار خود را با 2 مدل آغاز کرد. مدل اول ‌همان uaiturette معروف‌ و مدل دوم برگرفته از همان مدل اول بود با این تفاوت که حجم موتور آن از 270 سی‌سی به 450 سی‌سی افزایش پیدا کرده بود.

شرکت رنو با شناختی که از خود ایجاد کرده بود توانست شبکه‌های فروش خود را در سراسر دنیا گسترش دهد و همه روزه به تعداد هواداران خود اضافه کند. مارسل رنو 24 می ‌ 1903 جهان را بدرود گفت و سهم او در اختیار برادرش لوییس قرار گرفت.

سال‌های بعد رنو با ساختن تاکسی برای شهر پاریس از محبوبیت خاصی برخوردار شد و بعدها با همکاری‌هایی که بین شرکت رنو و فورد ایجاد شد شروع به ساخت خودروهای تشریفاتی کرد و تا حدودی نیز موفق شد.

رنو علاوه بر تولید خودرو در زمینه‌های دیگری نیز فعالیت خود را آغاز کرد از جمله ساختن موتورهای کشتی، تراکتور و ماشین‌آلات صنعتی.

رنو در صنعت نظامی ‌هم شروع به کار کرد و در جنگ جهانی اول اولین توپ جنگی خود را ساخت و بعد از آن اقدام به ساخت اولین تانک خود به نام FT17 کرد.

رنو برای بهبود بخشیدن به کیفیت ساخت محصولات‌، شروع به ایجاد شرکت‌هایی برای تولید قطعات خود کرد که از جمله آنها می‌توان به شرکت SAFE اشاره کرد. از سال 1939 تا 1945 شرکت دچار ضعف‌های شدیدی شد.

از طرفی بمباران‌های جنگ جهانی دوم که خسارت‌های زیادی را به بار آورد و از طرف دیگر دستگیری لوییس رنو به جرم همکاری با دشمن و مرگ وی در 24 اکتبر 1944 همگی دست به دست هم داده بودند تا رنو را نابود کنند، اما سرانجام سال 1945 دولت فرانسه رنو را به یک شرکت ملی تبدیل کرد و این بار نیز با نام جدیدdes usine Reanult Rgie Nationale ارائه شد.

 

رنو با ملی شدن خود توانست گام‌های بزرگ‌تری را در صنعت بردارد. در حال حاضر 109 سال از تاسیس این شرکت عظیم می‌گذرد و توانسته با ایجاد روابط همکاری با شرکت‌های بزرگ خودروسازی و صنعتی در دنیا، خود را علاوه بر جامعه فرانسوی در جوامع دیگر دنیا نیز مطرح کند و در‌نتیجه از محبوبیت خاصی برخوردار و به یک شاهکار فرانسوی تبدیل شود.

امروزه رنو با اتحاد و ایجاد کنسرسیومهایی با نیسان، سامسونگ و داچیا، به عنوان یک خودروساز بزرگ و به‌عنوان یک قطب صنعتی بزرگ در دنیا به شمار می‌آید.

 

/ 1 نظر / 5 بازدید
shervin

چه جالب هم اسم و هم سن